Fajerbol O nas Nasze gry Linki Kontakt SRD Historia Projekty Sklep

Historia

Fajerbol to prosta, staromodna gra fabularna tworzona przez Łukasza "Skavenlofta" Kołodzieja i przyjaciół — Karola "Sidsona" Ulatowskiego, Tytusa "Lokiego" Rducha, Konrada "Bjorna" Pawlusa, Jarosława "Yarina" Bombę, Kamilę "Favi" Zalewską-Firus, Macieja "Sznurka' Sznurkowskiego i mnóstwo innych osób. W tym miejscu możecie zapoznać się z jej historią.

Rok 2014

Maj — Na forum Manufaktury Gier Fabularnych powstaje pierwszy szkic Fajerbola. Dzięki wysiłkom użytkowników forum szybko przybiera on znacznie doskonalszą i bardziej kompletną formę. Niedługo potem (przed 18 maja) można już pobrać go zarówno z forum, jak i z blogów osób zaangażowanych w rozwój gry.

Rok 2015

25 lutego — Gra ukazuje się w magazynie „Magia i Miecz”. Podręcznik ma w tym momencie kilka różnych wersji, zawierających modyfikacje wprowadzone przez użytkowników i współtwórców gry. Zaczynają się też ukazywać pierwsze dodatki, przez krótki czas publikowane na dedykowanym blogu i fanpejdżu.
19 marca — Dzięki zaangażowaniu Szymona Noobirusa Piechy, gra ukazuje się w języku niemieckim pod tytułem „Feüerbäll”. Wkrótce potem zostaje również przetłumaczona na angielski.

Rok 2016

Lato — Rozpoczynam prace nad drugą edycją Fajerbola. Z przerwami będą one trwały praktycznie do końca roku, skutkując powstaniem kilku niedziałających prototypów i całego mnóstwa opcjonalnych reguł, które nie znalazły się w podstawowym podręczniku.

Rok 2017

16 stycznia — Premiera drugiej edycji — Ukończyłem prace nad drugą edycją Fajerbola i, jako że grę tworzyłem głównie z myślą o sobie i swoich znajomych, bez większych ceregieli udostępniłem ją na swojej tablicy facebookowej.
21 stycznia — Pierwszy materiał filmowy — Kiedy Erpegowe Piekiełko opublikowało filmik o mojej grze, zaczęło do mnie powoli docierać, że skoro udostępniłem ją w sieci, to inni ją widzą, oceniają i podają dalej. Oswajam się z tym faktem do tej pory.
22 stycznia — Pierwszy dodatek (Nowe rasy: gnomy) - Mój dysk twardy wypełniały materiały niewykorzystane w podręczniku, więc zacząłem je segregować, szlifować i udostępniać co niedzielę jako bonusowe materiały do gry. Nie miałem jeszcze wtedy pojęcia, że w sumie powstanie kilkadziesiąt stron nowych ras, klas, potworów i innych zasad opcjonalnych.
17 lutego — Pierwszy fabularyzowany dodatek (Okruchy Światów: Zimnokrwiści) - W miarę opracowywania istniejących materiałów nachodziły mnie pomysły na zupełnie nowe, które zacząłem okraszać krótkimi opisami.
2 marca — Pierwszy fanowski dodatek (Złowrogie Lokacje, napisane przez Yarina) - Stary kumpel jeszcze z czasów Manufaktury Gier Fabularnych podrzucił pomysł na bonusowy materiał, który wspólnie opracowaliśmy i opublikowaliśmy. Jak się wkrótce okazało, tworzonych przez fanów materiałów miało się ukazać znacznie, znacznie więcej.
9 kwietnia — Pierwsza errata — Tuż po opublikowaniu podręcznik roił się od błędów. Od dłuższego czasu trwał proces jego poprawiania, który zaowocował w końcu pierwszą, dużą erratą poprawiającą mnóstwo błędów, zarówno w zasadach, jak i w operowaniu językiem polskim. Podobnie jak dodatków, errat miało być jeszcze całkiem sporo.
16 kwietnia — Pierwsza przygoda (Szaleństwo Nieśmiertelnego Króla) - Od dłuższego czasu chodził za mną pomysł na scenariusz i uznałem, że mógłbym spróbować go spisać na podstawie zasad Fajerbola. Ograliśmy go z kumplami i uznałem, że warto się nim podzielić ze światem. Był to drugi scenariusz, jaki w życiu napisałem, pierwszy od 2009 roku. Od tego czasu nowe scenariusze ukazywały się co kilka miesięcy.
17 kwietnia — Biblioteka Fajerbola — Znajomi zaczęli zwracać mi uwagę, że materiałów powiązanych z grą jest coraz więcej i przydałoby się je gdzieś zebrać. Tak powstała Biblioteka Fajerbola, która wciąż jest systematycznie aktualizowana o nowe treści.
20 sierpnia — Pierwszy setting (Krwawe Piaski) - Jednostronicowe dodatki, nawet te fabularyzowane, przestawały mi wystarczać, więc postanowiłem usystematyzować przychodzące mi do głowy pomysły w postaci alternatywnego uniwersum działającego na podstawie zasad Fajerbola. Uznałem, że dobrym punktem wyjścia będzie doszczętne zburzenie uniwersum zarysowanego w podstawowej wersji gry i tak powstało inspirowane DarkSunem, postapokaliptyczne uniwersum Krwawych Piasków.
3 września — Kotłownia — Coraz więcej znajomych dzieliło się ze mną swoimi materiałami do Fajerbola oraz pomysłami na własne uniwersa, zacząłem więc przedstawiać ich sobie nawzajem i szybko stworzyliśmy zespół współpracujący obecnie przy tworzeniu nowych światów i dodatków. Szybko okazało się, że moi kumple tworzą znacznie więcej materiałów do tej gry, niż ja i miewają naprawdę fantastyczne pomysły.
21 września — Pierwszy nakład drukowanego podręcznika — Przyjaciele coraz częściej pytali mnie o możliwość zdobycia drukowanej wersji podręcznika podstawowego. Z duszą na ramieniu napisałem do drukarni i zamówiłem pierwszy, niewielki nakład, który rozszedł się w zaledwie kilka godzin.
22 września — Dodruk — Pierwsza partia rozeszła się tak szybko, że nie wszyscy zainteresowani zdołali się załapać. Chcąc nie chcąc musiałem więc zamówić dodruk. W sumie sprzedało się prawie sześćdziesiąt podręczników.
24 września — Pierwszy fanowski setting (Kruczy Strych) - Wspólnymi siłami udało nam się opublikować pierwszy z kilku powstających uniwersów tworzonych przez moich przyjaciół na potrzeby swoich sesji.
5 listopada — Fanpejdż — Coraz jaśniej uświadamiam sobie, że Fajerbol dawno przestał być grą dla mnie i moich znajomych, a stał się rozpoznawalnym tytułem oferującym całe mnóstwo świetnego materiału i posiadającym niewielkie, ale wspaniałe grono fanów. Jasne stało się, że gra wyrosła już z mojej tablicy facebookowej i przydałby się ogólnodostępny fanpejdż. Szczególnie że grupa moich kumpli i współtwórców materiałów do gry oznajmiła, że z radością się tym zajmie. Powstał więc nieduży, ale aktywny i stopniowo rozrastający się fanpejdż, prezentujący powiązane z grą materiały dostępne dla fanów i ciekawskich.
26 listopada — Pierwsze kompendium — Materiałów dodatkowych zrobiło się tak dużo, że niezbędne stało się ich usystematyzowanie. Ostatecznie dodatki do podstawowej wersji gry zebrałem w dwóch obszernych kompendiach, dedykowanych odpowiednio graczom i narratorowi.
3 grudnia — Zbiórka na OH&ET — Kuglarz, autor Wyjątkowych Bohaterów i Niezwykłych Zagrożeń umożliwił zakup papierowego podręcznika do Fajerbola w ramach zbiórki społecznościowej na swoją grę. Byłem zdumiony, kiedy okazało się, że łącznie z tymi, które sam sprzedałem, w świat poszło 248 papierowych podręczników.
4 grudnia — Nadanie ISBN — Żeby formalnościom stało się zadość, złożyłem stosowny wniosek i po zaskakująco niedługim oczekiwaniu Fajerbol uzyskał status książki, dzięki czemu nie dość, że figuruje w rozmaitych archiwach, to jeszcze jego drukowanie stało się zauważalnie tańsze. Przez cały ten czas wzmianki o Fajerbolu pojawiały się w wypowiedziach zarówno moich przyjaciół, jak i obcych mi osób, nowinki na temat gry gościły na poświęconych grom fabularnym fanpejdżach, a nawet zdarzały się materiały filmowe powiązane z podręcznikiem, które wciąż można obejrzeć na YouTube. Również przez cały ten czas można było pograć ze mną w Fajerbola za pośrednictwem serwisu Roll20, gdzie co jakiś czas prowadziłem różne, zwykle krótkie przygody.

Rok 2018

21 stycznia — Pierwszy konkurs — Odbył się pierwszy w historii fajerbolowy konkurs, w którym fani mają możliwość zgłaszania własnych pomysłów na klasy postaci. Zwycięzcą i zdobywcą fajerbolowej koszulki został Marcin Zieliński z klasą rzeźnik pokładowy.
29 stycznia — Migracja na DriveThruRPG — Nieprzyjazna polityka Google i Facebooka zaczyna coraz bardziej utrudniać przechowywanie oraz dystrybucję Fajerbola i dodatków. Zdecydowałem się więc przenieść bibliotekę Fajerbola na DriveThruRPG, gdzie pliki będą bezpieczne i łatwo dostępne. Gra pozostała darmowa, choć z możliwością przekazania datku, jeśli ktoś pragnie wspomóc projekt.
19 marca — Fajerbol w sklepie Sarmata TCG — Właściciel sklepu Sarmata TCG wyraził zainteresowanie dystrybucją Fajerbola oraz jego cyberpunkowej wersji — Neon Lights w swoim sklepie. Szybko ustaliliśmy warunki współpracy i obydwa tytuły pojawiły się w ofercie sklepu.
23 marca — Od czasu przeniesienia na platformę DriveThruRPG rozmaite podręczniki do Fajerbola zostały w sumie kupione ponad trzy tysiące razy.
18 maja — Spotkanie twórców RPG na Pyrkonie — Wraz z twórcami OHET-u, Void Dancers i Wiedźmina: Gry Wyobraźni rozmawialiśmy o tworzeniu i popularyzowaniu gier fabularnych w naszym kraju.
20 czerwca — Rusza Gospoda pod Ognistą Kulą — Stworzyliśmy oficjalną, otwartą dla wszystkich grupę, służącą dyskusjom na temat Fajerbola i powiązanych z nim tytułów oraz publikowaniu bonusowych materiałów.
23 czerwca — Szablon dla twórców — Udostępniliśmy w grupie Gospoda pod Ognistą Kulą darmowy, dostępny dla każdego skrypt zawierający podstawowe zasady Fajerbola i mogący służyć za podstawę do stworzenia własnego uniwersum przez każdego, kto będzie miał na to ochotę. Ponadto, z pomocą sklepu Sarmata TCG wzięliśmy udział w Dniu Darmowych Gier Fabularnych.
17 sierpnia — Blook RPG na Medalikonie — Wspólnie z Erpegowym Piekiełkiem zorganizowaliśmy blok RPG na konwencie Medalikon, umożliwiając każdemu zainteresowanemu dowiedzenie się, czym są gry fabularne i Fajerbol, oraz zapoznanie się z nimi w praktyce.
8 września — Fajerbol zabity dechami — Rozpoczęliśmy z RPGildią prace nad wydaniem specjalnej edycji podręcznika podstawowego do Fajerbola, wzbogaconej o dodatkowe materiały, wydrukowanej na ozdobnym papierze i oprawionej w okładkę z grawerowanego drewna. Pierwszy egzemplarz został zlicytowany w ramach wsparcia dla walczącej z rakiem Wiewióry.
22 września — Połączyliśmy siły z fanpejdżem Nooobirus, otwierając Gospodę pod Ognistą Kulą dla fanów gry „Groty i Giganci”.
18 października — We współpracy z RPGildią wypuściliśmy na rynek kolekcjonerską edycję podręcznika podstawowego: wzbogaconą o dodatkowe materiały, wydrukowaną na postarzanym papierze i oprawioną w grawerowaną, drewnianą okładkę sznurowaną rzemieniem.
19 października — Odwiedziliśmy Bachanalia Fantastyczne, gdzie opowiadaliśmy o Fajerbolu, prowadziliśmy sesje oraz razem z przedstawicielami polskich autorów, wydawców, propagatorów i dystrybutorów gier fabularnych rozmawialiśmy o historii i przyszłości hobby.
21 października — Ruszył prowadzony przez Kamilę Favi Zalewską-Firus fanpejdż Fajerbol Junior, poświęcony polskim grom fabularnym dla dzieci.
20 listopada — Na fanpejdżu Fajerbol Junior ukazał się podręcznik podstawowy do gry Jagodowy Las, przeznaczonej dla rodziców pragnących zainteresować swoje pociech grami fabularnymi. Wkrótce potem zaczęły ukazywać się pierwsze dodatki.
2 grudnia — W sumie, rozmaite podręczniki do Fajerbola zostały pobrane z DriveThru RPG ponad dziesięć tysięcy razy.
10 grudnia — W dziewiętnastym numerze gazetki W Podróż dystrybuowanej w pociągach PKP ukazał się artykuł poświęcony grom fabularnym, w którym pojawiła się wzmianka także o Fajerbolu.
17 grudnia — W Programie Trzecim Polskiego Radia wyemitowany został odcinek audycji Projekt Tata 3 Krystiana Hanke, poświęcony grze Jagodowy Las. W programie pojawiła się również wzmianka o Fajerbolu, z którego Jagodowy Las się wywodzi.

Rok 2019

1 lutego — Fajerbol uzyskał status miedzianego bestsellera a Jagodowy Las — srebrnego bestsellera na platformie DriveThruRPG.
5 lutego — Do fanów trafił drugi, większy niż za pierwszym razem rzut fajerbolowych koszulek. Dotychczas były one dostępne tylko dla osób zaangażowanych w rozwój gry i laureatów konkursów. Tym razem każdy mógł zamówić dla siebie egzemplarz.
13 lutego — Dzięki pomocy Janka Sielickiego i Richarda Sandersa światło dzienne ujrzała anglojęzyczna wersja podręcznika podstawowego do Fajerbola.
24 marca — Zakończyliśmy prace nad drugą edycją Fajerbola. W dniu finału mieliśmy na koncie 162 publikacje, 1100 sprzedanych podręczników w druku i ponad 15000 pobrań ze sklepu na DriveThruRPG. Tego samego dnia ruszył pierwszy na DriveThruRPG fanowski sklep z nowymi materiałami do Fajerbola - verian21.
15 maja — Rusza zbiórka crowdfundingowa na wydanie Jagodowego Lasu (bazującego na zasadach Fajerbola) i Mistrza Baśni.
21 czerwca — Zakończyła się zbiórka na wydanie JagodowegoLasu i Mistrza Baśni. Udało się zebrać imponujące 54024 złote, czyli 270%.
22 czerwca — Podręczniki do Fajerbola zostały w sumie pobrane ponad 20000 razy z naszego sklepiku na DriveThruRPG.
4 lipca — Ukazał się pierwszy w historii podręcznik do Fajerbola z kolorowymi ilustracjami: Syrenki i Trytony.
13 października — Zdecydowaliśmy, że wszystkie wpływy z fajerbolowego sklepu na DriveThruRPG będziemy przeznaczać na cele dobroczynne. Na pierwszy rzut poszedł kłodzki Ośrodek Rehabilitacji Jeży.
6 grudnia — Przy współpracy z pracownią Epona stworzyliśmy pierwszy nakład naszywek z logo Fajerbola i Neon Lights.

Rok 2020

6 stycznia — Fanpejdż Fajerbola uzyskał tysiąc polubień.
10 lutego — Zgodnie z wolą czytelników udostępniliśmy podręczniki do Fajerbola do pobrania za darmo na Chomiku i Google Disc.
21 lutego — Wydawnictwo 23 zapowiedziało wydanie tomu przygód Rotmistrza Polonii, w którym pojawi się jedno z fajerbolowych uniwersów — Terra Incognita.
13 marca — Włączyliśmy się w akcję walki z koronawirusem #StayTheFuckHome, udostępniając pakiet „Wszystko” całkowicie za darmo.
14 marca — Łączna ilość pobrań z naszego sklepiku na DriveThruRPG przekroczyła pięćdziesiąt tysięcy.
Kwiecień — Świat sparaliżowała pandemia wirusa Covid19. Publikujemy znacznie więcej materiałów dodatkowych i nowe darmowe gry (Wścibska Ferajna, Ferajna Pazurów, Waleczne Wiewióry, Assassin Mammoths, Zombiaki w Centrum Handlowym, Szlamy&Szkielety), żeby podnieść ludzi na duchu. Wspieramy też finansowo polską służbę zdrowia i straż pożarną walczącą z ogniem na bagnach biebrzańskich.
15 czerwca — Z inicjatywy Jakuba Zapały wypuściliśmy kompilację przygód do różnych systemów „Ostry Cień Mgły”. Wszystkie uzyskane z niej wpływy zostały przekazane na pomoc lekarzom walczącym z pandemią koronawirusa.
16 czerwca — Ukazał się pierwszy numer erpegowego zina „Głos Piwnicy” zawierającego materiały od różnych twórców. Numer został ciepło przyjęty i natychmiast rozpoczęły się prace nad kolejnym.
29 czerwca — Wszystkie materiały i bundle w sklepiku fajerbolowym zmieniły cenę z „zapłać ile chcesz” na „za darmo”.
1 lipca — Przygoda do Jagodowego Lasu oraz wzmianka o Szlamach&Szkieletach pojawiły się w magazynie Nowa Fantastyka. Zakończyła się akcja charytatywna „Ostry Cień Mgły” - antologia zebrała ponad 450zł. Łączna ilość pobrać z fajerbolowego sklepiku na DriveThruRPG przekroczyła 70000.
5 lipca — Ukazała się drukowana wersja podręcznika podstawowego do Szlamów&Szkieletów. Pierwszy egzemplarz został zlicytowany na cele dobroczynne za pośrednictwem grupy Drużyna Wiewióry.
5 sierpnia — W związku z dużym zainteresowaniem ze strony czytelników, w sklepie Truso pojawił się dodruk Szlamów i Szkieletów.
27 sierpnia — Wspólnie z Malarzem Kości wyprodukowaliśmy pierwszy w historii nakład fajerbolowych kości. 120 sztuk sześciennyc kości 16 mm, 114 czarnych z czerwonym logo, 6 czarnych z różowym logo.
8 września — Skavenloft opowiadał o Fajerbolu w audycji Powrót na Dzikie Pola w RadioSpacji.
19 września — Łączna ilość pobrań z fajerbolowego sklepiku na DriveThruRPG przekroczyła 100000.
1 października — Wzięliśmy udział w inicjatywie Spooktober zorganizowanej przez Oni On i Gry, udostępniając trzydzieści bonusowych materiałów do Fajerbola oraz Szlamów&Szkieletów.
4 października — Ukazał się trzeci i ostatni numer fajerbolowego zina Głos Piwnicy.
31 grudnia — Zakończyło się pierwsze w historii notowanie Ognistej Toplisty przebojów.

Rok 2021

27 stycznia — ukazała się debiutancka (i bardzo ciepło przyjęta) kampania "ParaŚwiaty" Pawła Bogdaszewskiego. Wszystkie wpływy ze sprzedaży podręcznika zostały przekazane na cele charytatywne.
11 lutego — Podręcznik podstawowy do gry Szlamy&Szkielety ukazał się w formie audiobooka.
18 marca — ukazał się pierwszy odcinek podcastu Dobry, zły i podcast.
11 kwietnia — ukazało się debiutanckie solo-RPG "Rajd na Stambuł" Jacka Kuziemskiego. Gra została opublikowana w języku polskim, angielskim oraz ukraińskim i spotkała się z ogromnym zainteresowaniem w Polsce i na świecie.
15 kwietnia — kampania "ParaŚwiaty" doczekała się wersji drukowanej. Cały nakład wyprzedał się w ciągu pierwszej doby.
20 kwietnia — zamknięta została poświęcona Fajerbolowi i innym grom fabularnym grupa Gospoda pod Ognistą Kulą.
23 kwietnia — powstała strona Fajerbola na portalu itch.io
13 czerwca — ukazała się cyfrowa wersja podręcznika do gry Strzygi
9 lipca — Podręcznik podstawowy do "Strzyg" ukazał się w formie papierowej (w nakładzie 99 sztuk, dystrybucją zajął się sklep Nerd Sirens).
8 sierpnia — Podręcznik podstawowy do "Strzyg" ukazał się w wersji audio.
28 sierpnia — Podręcznik podstawowy do "Strzyg" ukazał się w edycli limitowanej, dostępnej wyłącznie na konwencie "Pilkon 2021"
29 sierpnia — Podręcznik podstawowy do "Strzyg" ukazał się w jezyku angielskim jako "Wights".
19 grudnia — Łączna ilość pobrań z fajerbolowego sklepiku na DriveThruRPG przekroczyła 200000.

Rok 2022

6 stycznia — Wydaliśmy Dziwne Eony" - naszą pierwszą grę w formacie pocket mode (kieszonkowej książeczki składanej z jednejs strony a4). Gra ukazała się w języku polskim i angielskim, w formie elektronicznje oraz papierowej.
27 lutego — Za pośrednictwem Drużyny Wiewióry zaangażowaliśmy się w pomoc dla Ukrainy.
8 maja — Premiera Vorpala - zbioru map i tabel pomocnych podczas prowadzenia gry w klimatach sword & sorcery.
28 lipca — w druku ukazał się podręcznik podstawowy do gry fabularnej "Powrót Przegrywów" Tomasza Piątkowskiego.
3 sierpnia — fajerbolowy sklep na DriveThruRPG odnotował w sumie ćwierć miliona (250000) pobrań.
15 sierpnia — ukazał się pierwszy numer zina Potencjalny Mimik tworzonego przy współpracy z doborowym gronem polskich twórców erpegowych. Spotkał się on z wyjątkowo ciepłym przyjęciem ze strony odbiorców, w nieco ponad dobę uzyskując ponad tysiąc pobrań.
30 września — w druku ukazał się "Goblin - Solo RPG o Życiu Goblina" autorstwa Wojtka Rosińskiego.
1 października — zakończyło się wsparcie dla Vorpala.
9 października — Rozpoczął się cykl wydawniczy gry fabularnej "Yin Yang Panda - A Game of Glorious Wuxia Mayhem". Jest to nasza pierwsza linia wydawnicza tworzona od początku do końca w języku angielskim.

Przez cały ten okres jeździliśmy z Fajerbolem (i innymi wydanymi przez nas tytułam) na konwenty (Medalikon, Orkon, Bachanalia Fantastyczne, Kokon, RPG-Day, Pyrkon, Zjava, Krzyżakon, Brzeskie Dni Fantastyki, Dni Fantastyki w Chorzowie, Kapitularz, Zjava, Rumia Comic Con, Fantastyczny Dzień w Carpe, Bazyliszek), na fanpejdżu i na grupie pojawiały się nowe suplementy, materiały dodatkowe, aktualizacje zasad, konkursy, streamy, drukowane były nowe podręczniki i powiększało się grono fanów gry. Jak widać — wydarzyło się już całkiem sporo i z małej gry zrobiła się wielka przygoda. Wszystko to byłoby oczywiście niemożliwe do zrealizowania w pojedynkę. Fajerbol powstał przy pomocy mnóstwa osób, zarówno tych tworzących kolejne suplementy, jak i tych komentujących już istniejące oraz każdego, kto zostawił lajka, uśmiech czy inną oznakę zainteresowania oraz dobrej woli. Dzięki!